Vienas iš pagrindinių "jauku tvaru" įkūrimo tikslų - padaryti natūralius ir tvarius aksesuarus namams lengviau prieinamus visiems, kad kasdienybė po truputį galėtų tapti tvaresnė. Ir, žinoma, labai svarbus "jauku tvaru" aspektas, kad visi produktai būtų stilingi ir šiuolaikiški.
Išgirdus apie tvarumą, iš pradžių viskas gali atrodyti kiek per sudėtinga. Ir tai visiškai normalu ir įprasta. Ypač su naujais dalykais. Tačiau nereikia daryti visko iš karto. Puiki strategija gali būti pradėti vos nuo vieno ar kelių naujų kasdienių įpročių. Peržvelkite šį sąrašą ir išsirinkite vieną naują įprotį, kurį išbandysite jau šiandien.
- Nešiotis su savimi vandens daugkartinio naudojimo gertuvėje, kavinėje kavos išsinešimui paprašyti į savo daugkartinį puodelį. Galima įsigyti viską viename - gertuvę / termosą.
- Parduotuvėse, turguje prekes dėti į daugkartinius maišelius. Jų būna įvairių - pirkinių maišelio tipo ir mažų drobinių maišelių pavieniams produktams (vaisiams / daržovėms / riešutams). "jauku tvaru" galima rasti natūralios medvilnės daugkartinių funkcionalių maišelių, kurie gali ir namus papuošti bei būti naudojami maisto serviravimui.
- Kuo dažniau gamintis savo maistą į darbą ar išvykas. O perkant maistą išsinešimui, paprašyti įdėti į savus indus.
- Planuoti maistą. Jis ne tik palengvina kasdienybę, padeda sutaupyti pinigų, bet ir sumažina maisto švaistymą.
- Kompostuoti. Jis sumažina sąnaudas sąvartynuose, gerina dirvos kokybę.
- Atsisakyti arba labai atsakingai rinktis palmių aliejų. Didžiulė jo paklausa visame pasaulyje, prisideda prie miškų naikinimo.
- Naudoti daugkartinius šiaudelius. Šiais laikais galima rasti jų pagamintų iš įvairiausių tvarių medžiagų.
- Naudoti daugkartines vaško drobeles vietoje plastikinės maisto plėvelės. Dėl savo gerųjų savybių ji puikiai tinka maistui ir dėl antibakterinio poveikio net padeda išlaikyti maistą šviežų ilgiau. Tinkamai prižiūrima ji tarnauja metus. Taip pat tinka susipakuoti maistą, kai valgoma ne namuose.
- Naudoti kietąjį šampūną, muilą. Taip pat pilstoma kosmetika yra tvaresnis sprendimas nei įprasta, kaskart perkama naujoje plastiko pakuotėje.
- Metalinis skustuvas - puiki alternatyva plastikiniams vienkartiniams skustuvams. Metaliniai tarnauja labai ilgai.
- Menstruacinė taurelė, kelnaitės ar daugkartiniai įklotai.
- Naudoti ekologiškas valymo primones, pagamintas iš aplinkai draugiškų medžiagų. Verta rinktis ir koncentratus ar didesnes pakuotes arba pilstomas priemones, kad išvengti didelio kiekio plastiko pakuočių.
- Rūšiuoti. Taip mažiau plastiko ir kitų atliekų lieka tiesiog suirti dirvoje bei yra galimybė perdirbti tas medžiagas.
- Dažniau rinktis viešąjį transportą, dviračius, elektrinius paspirtukus, elektromobilius. Įprastą automobilį naudoti sąmoningai ir atsakingai dėl oro taršos ir degalų sunaudojimo.
- Kuo mažiau sukurti naujos paklausos - stengtis naudoti daiktus iš antrų rankų, mainyti, skolintis, kai įmanoma.
- Rinktis maistą bei kitus produktus, kurie yra pagaminti lokaliai. Valgyti sezoninį maistą.
- Rinktis daugiau augalinės kilmės produktų - sumažinti mėsos, kiaušinių, pieno produktų suvartojimą. Tai yra didžiulės pramonės šakos, kurios smarkiai prisideda prie oro taršos bei išteklių eikvojimo.
- Atkreipti dėmesį į skaitmeninį anglies pėdsaką. Nors daugelis žmonių perėjo prie skaitmeninių sąskaitų ir kitų komunikacijos formų, svarbu atsiminti, kad skaitmeniniai dalykai taip pat sukuria anglies pėdsaką. Aušinant serverius, tiekiant energiją įrenginiams ir gaminant naujas technologijas reikia didelių energijos sąnaudų ir yra išmetamas CO2. Taigi, pradžiai žtektų kiek įmanoma sumažinti debesies naudojimą, vaizdo įrašų srautinio perdavimo skaičių ir ne HD parinkčių pasirinkimą.
- Auginti savo maistą.
- Mesti rūkyti. Nuorūkose yra nedidelis kiekis nikotino, dervos ir kitų toksiškų ingredientų. Taip pat deja, cigarečių nuorūkose yra dar ir plastiko. Taigi, bet kur išmesto nuorūkos labai ilgai yra ir dar nežinomas jų poveikis aplinkai. Jei ketinate mesti rūkyti, apsvarstykite galimybę įsigyti nešiojamą peleninę, kad surinktumėte nuorūkas ir jas saugiai bei tinkamai išmestumėte.
- Taupyti vandenį, galima rinkti lietaus vandenį ir jį pernaudoti, panaudoti po virimo likusį vandenį augalų laistymui.
- Sumažinti popieriaus vartojimą.
- Gerai apgalvoti visus pirkinius bei kaip paskui tuos daiktus utilizuoti.
- Skaityti etiketes. Žinant kuo daugiau apie produktą (jo sudėtį, gamybos būdą ir vietą ir pan.), galima padaryti kuo labiau sąmoningus sprendimus.
- Balsuoti, įsitraukti į politiką ir bendruomenių veiklą, dalyvauti renginiuose, kalbėtis su draugais, kolegomis ar artimaisiais. Visa tai padeda skleisti žinią bei dalintis patirtimis.
- Rinktis drabužius iš natūralių medžiagų. Jiems reikia mažiau energijos nei sintetiniams pluoštams, todėl daro maženį poveikį aplinkai. Taip pat natūralias medžiagas lengviau perdirbti.
Nuo ko jūs pradėsite savo tvaresenę kasdienybę? Užsukite į el. parduotuvę ir išsirinkite pirmąjį daiktą, kuris pradės jūsų kelią tvaresnio ir sąmoningesnio gyvenimo link.