"Mano namai - mano tvirtovė". Todėl ir tvarumas dažniausiai prasideda namuose. Nes savo aplinką lengviausia sukontroliuoti, daryti sprendimus savarankiškai.
Sąmoningi medžiagų pasirinkimai leidžia labiau atsižvelgti į mūsų veiksmų pasekmes žemėje, sumažina mūsų ekologinį pėdsaką ir suteikia namams jaukumo bei naujų vėjų. Tvarių medžiagų naudojimas leidžia mums gyventi arčiau gamtos. Mes ne tik nekenkiame gamtai, bet ir sau bei savo šeimos nariams: natūralios medžiagos neturi jokių neigiamų šalutinių poveikių. Atvirkščiai, padeda žmonėms palaikyti fizinę ir net emocinę sveikatą.
Kas yra laikoma tvariomis medžiagomis?
Tos, kurios gamtoje atsinaujina greičiau nei yra pašalinamos. Taip pat jos turi būti išgaunamos etiškai, nenaudojant toksiškų cheminių medžiagų ir nenaudojant praktikų, bet kaip kitaip kenkiančių aplinkai. Jei kenksmingos medžiagos yra naudojamos apdirbimo ar gamybos procese arba sunadojama labai daug energijos, tokios medžiagos ar daiktai nelaikomi aplinkai draugiškais.
Natūralių ir aplinkai draugiškų medžiagų namams sąrašas:
Nedažyta medvilnė. Ką galima pagaminti: staltieses, stalo takelius, servetėles, rankšluostukus, pagalvėlių užvalkalaus, daugkartinius maišelius, lovų užtiesalus, pledukus.
Geriausia rinktis etiškai arba ekologiškai užaugintą medvilnę, kuri nekenkia aplinkai. Jos auginime nenaudojami pesticidai ir toksinai, užtikrinamos sąžiningos darbo sąlygos, sprenžiamos aplinkosaugos problemos. Pavyzdžiui, taikomi sėjomainos metodai, kurie neišeikvoja dirvos maistinių medžiagų. Taip pat vietoje cheminių pesticidų naudojamos natūralios priemonės. Ir galiausiai, jei medvilnė apdirbama be chemikalų ar intensyvių baliklių / dažiklių, tai taip pat reiškia, kad aplinka ir būtent vanduo neteršiami. Neapdorota (t.y. nebalinta ar nedažyta) medvilnė yra biologiškai suyranti medžiaga.
Linas. Ką galima pagaminti: staltieses, stalo takelius, servetėles, rankšluostukus, pagalvėlių užvalkalus, daugkartinius maišelius, lovų užtiesalus, pledukus, rankšluosčius, patalynes, užuolaidas, prijuostes.
Pagrindinė priežastis, kodėl linas yra tvari medžiaga, yra ta, kad visas lino augalas gali būti panaudojamas įaudžiant jį į pluoštą. O tai reiškia, kad po verpimo ir audimo beveik nelieka atliekų. Neapdorotas (t. y. nedažytas) linas yra visiškai biologiškai skaidus. Todėl liną, kaip ir medvilnę, geriausia rinktis nebalintą ir nedažytą cheminiais dažais.
Perdirbti audiniai. Ką galima pagaminti: lovų užtiesalus, užuolaidas, pledukus, daugkartinius maišelius, rankšluostukus, pagalvėlių užvalkalus.
Perdirbti medžiagas sunaudojama mažiau resursų nei pagaminti naują.
Kamštiena. Ką galima pagaminti: padėkliukus lėkštėms ir puodeliams, apsauginius padėkliukus puodams, padėklus, sienų ir grindų dangą, baldus, žvakides, vaisių dubenis, šviestuvus, dėžutes, sieninius laikrodžius, priminimų lentas.
Kamštiena yra labai universali medžiaga, turinti daug praktiškų savybių. Ji suteikia namams jaukumo ir svarbiausia, kamštienos gaminiai surenka CO2. Kamštienai išgauti ir apdirbti nereikia jokių toksinių chemikalų. Ji yra išgaunama iš kamštinio ąžuolo jam visiškai nekenkiant - medis nėra nukertamas, o tik nuimama jo žievė, kuri vėl atsinaujina.
Stiklas. Ką galima pagaminti: pertvaras, vazas, indus, stalus, lentynas, šviestuvus, stiklo plyteles ir blokelius.
Stiklas yra laikomas viena ekologiškiausių medžiagų namams dėl kelių priežasčių. Bet svarbiausia yra ta, kad stiklas gali būti perdirbtas daugybę kartų - be pabaigos. Ir tai reiškia, kad bet kokios formos ar būklės stiklas gali būti vėl perdirbtas ir pagaminami nauji daiktai. Pažiūrėkite pavyzdžių, ką galima pagaminti iš jau nebenaudojamų stiklinių butelių. Taip pat perdirbant stiklą yra eikvojama mažiau energijos nei gaminant naują, nes panaudotas stiklas (stiklo dulkės) lydosi daug žemesnėje temperatūroje, nei žaliavos stiklui pagaminti.
Molis. Ką galima pagaminti: lentynas, indus, vazas, vazonus, muilines, aksesuarus, naudoti sienų apdailai.
Molis yra gausi ir natūrali medžiaga žemėje, jo nereikia gabenti dideliais atstumais, jį galima lengvai perdirbti - todėl molis yra laikomas tvaria medžiaga. Žmonės jį naudoja jau labai seniai - šimtmečius, tūkstantmečius. Molį paprasta iškasti iš žemės, o iškasus tereikia labai mažai apdoroti, jam nereikia jokių toksiškų cheminių priedų.
Džiutas. Ką galima pagaminti: kilimus, kilimėlius, užuolaidas, staltieses, padėkliukus lėkštėms ir puodeliams, pufus, daiktų laikymo krepšius, aksesuarus.
Džiuto augalas subręsta itin greitai (per 4-6 mėn.) todėl tai yra greitai atsinaujinanti medžiaga. Džiutas yra visiškai biologiškai skaidi ir perdirbama medžiaga, todėl yra nekenksminga aplinkai medžiaga. Ji netgi naudinga aplinkai: augančių džiuto augalų hektaras sunaudoja apie 15 tonų CO2 ir išskiria apie 11 deguonies. Taip pat džiuto derlius pagerina dirvožemio būklę ir derlingumą, nes likę lapai ir šaknys veikia kaip natūrali trąša.
Perdirbtas aliuminis ir nerūdyjantis plienas. Ką galima pagaminti: indus, vazas, baldus, paviršius, šviestuvus, aksesuarus.
Ir aliuminis, ir nerūdyjantks plienas yra panašios medžiagos ir yra vienos iš labiausiai perdirbamų medžiagų. Jos gali būti perdirbamos neribotą kiekį kartų. Perdirbant jų kokybė ir fizinės savybės visiškai nesikeičia ir galima pagaminti tuos pačius daiktus vėl ir vėl. Aliuminio perdirbimo procesas sunaudoja tik 5% energijos, reikalingos pirminiam aliuminiu sukurti. Tai reiškia, kad sutaupoma 95% energijos.
Terazo. Ką galima pagaminti: sienas ir grindis, baldus, padėklus, vazas, vazonus.
Tai puikus būdas sunaudoti statybų atliekų likučius (marmuro, kvarco, granito, stiklo ir pan. drožlės), kurie kitu atveju būtų išmetami. Todėl terazo yra laikoma aplinkai draugiška medžiaga ir yra mėgstama dėl savo ilgaamžiškumo, lengvos priežiūros, tvirtumo.
Bambukas. Ką galima pagaminti: baldus, šviestuvus, aksesuarus, indus, virtuvės reikmenis, tekstilę.
Augdamas bambukas neatima iš dirvožemio maistinių medžiagų ir yra atsparus daugeliui kenkėjų, todėl pesticidų ir trąšų jam nereikia. Bambukas yra labai universali interjero dizaino medžiaga. Bambukas yra ne tik labai stipri, bet ir labai lanksti medžiaga. Ir tai suteikia daug panaudojimo galimybių. Bambukas yra viena greičiausiai augančių augalų pasaulyje - kai kurioms rūšims subręsti pakanka vos 90 dienų.
Akmuo (pvz marmuras, granitas). Ką galima pagaminti: sienas ir sienos apdailas, židinius, vazas, vazonus, indus, paviršius, aksesuarus.
Akmuo yra natūrali medžiaga - natūralus Žemės produktas, kuriai sukurti nereikia kitų medžiagų ar išteklių. Taip pat akmuo yra lengvai prieinamas, tad dažnu atveju galima sumažinti poveikį aplinkai renkantis vietinius gamintojus. Akmuo gali būti perdirbamas ar perdaromi nauji daiktai.
Kokosai. Ką galima pagaminti: kilimus, kilimėlius, durų kilimėlius, buities įrankius, indus.
Kokosai yra atsinaujinantis išteklius, kuris auga gausiai. Kokosams auginti nereikia pesticidų. Taip pat nereikia specialios technikos (pvz. traktorių), nes kokosų derlius nurenkamas rankiniu būdu. Kokoso produktų gamyba nesukuria atliekų. Atvirkščiai - yra panaudojamos atliekos: nepageidaujami kokoso riešutų kevalai bei pluoštas. Kitu atveju jie būtų sudeginti ar išvežti į sąvartyną.
Kanapių pluoštas. Ką galima pagaminti: tekstilę.
Tai yra natūrali medžiaga, išgaunama iš augalo stiebų. Kanapių tekstilė yra tvirtas, patvarus audinys, biologiškai skaidus. Kanapių pasėliams augti reikia mažai vandens. Jie taip pat papildo dirvą maistinėmis medžiagomis ir pagerina dirvožemio kokybę.
Kitos perdaromos medžiagos. Ką galima pagaminti: viską, ką tik fantazija leidžia. Populiariausi: baldai, aksesuarai.
Tvarumas nėra apie tai, kad reikia išmesti daiktus iš vadinamųjų "netvarių" medžiagų ir pirkti naujus daiktus, iš kitokių medžiagų. Tvarumas yra apie tai, kad sukurtume kuo mažiau paklausos naujiems daiktams. Todėl apžvelkime mūsų namuose jau esančius daiktus ir pagalvokime, kaip jiems dar būtų galima suteikti naują gyvenimą kitoje paskirtyje ar kitame kambaryje. Galbūt tereikia perdažyti ar pakeisti apmušalus, o gal pakeisti formą. Išnaudojimas to, kas jau pagaminta ar to, ką jau turime yra puikus būdas būti maloniems mūsų planetai.
Nuotraukos iš Google.