Kas yra tvarumas?

Kas yra tvarumas?
Publikuota 2019-07-08 Skaitė 4002

T v a r u m a s - dažnai ir daug kur skambanti sąvoka. Tvarios medžiagos, tvarus verslas, tvarus gyvenimas, tvari kosmetika, tvarūs sprendimai, tvarus vartojimas, tvari gamyba ir t.t. 

Vieno paprasto apibrėžimo, kas yra tvarumas, kol kas nėra. Kiekvienos srities atstovai jį apibūdina savaip. Pirmąkart sąvoka "tvarumas" buvo paminėta 1987m. Jungtinių Tautų organizacijos ataskaitoje „Mūsų bendra ateitis“ (angl. “Our common future“). Tada buvo išskirtas tvaraus vystymosi strategijos siekis – harmonijos palaikymas tarp žmonių, gamtos bei visuomenės tarpusavio santykių. Taip pat atsakingas dabartinių išteklių vartojimas užtikrinant reikalingą kiekį ir ateičiai. Taigi, tvarumu galima vadinti išteklių valdymą, siekiant patenkinti dabartinius poreikius, nekeliant pavojaus būsimiems poreikiams. Atsižvelgiant į socialinę ir ekonominę plėtrą bei rūpinimąsį aplinka. Paprastai sakant -  sąmoningas vartojimas, sąmoningi pasirinkimai, atsinaujinančių išteklių naudojimas, jau turimų resursų vartojimas ir naujos paklausos mažinimas. Gyventojų poreikiai yra begaliniai, tačiau gamtos ištekliai nėra, ir čia yra tvarumo prasmė, susijusi su sąmoningu ir efektyviu išteklių naudojimu dabartiniams poreikiams patenkinti, nekeliant pavojaus patenkinti ir būsimus poreikius. 

Tvarumas gali pagerinti ne tik mūsų dabartinį gyvenimą, bet taip pat užtikrinti palankias sąlygas bei pakankamą resursų kiekį ir ateities kartoms. Tvarūs pasirinkimai saugo ekosistemą ir tausoja turimus išteklius. Tai lengviausiai pasiekiama tik visiems susivienijus - verslams, moskslui, valdžiai ir bendruomenėms. Mokslas vaidina didelį vaidmenį, vertindamas gamtos išteklių būklę, taip pat svarbios bendruomenės, kurias gali paveikti verslo ir pramonės veikla. Galiausiai, kaip ten bebūtų, kiekvienas individualus žmogus turi galią savo veiksmais bei pasirinkimais daryti įtaką. Todėl posakis "pradėti nuo savęs" šiame kontekste yra labai reikšmingas. Ir negali būti teisingesnio posakio, nei "geriau tūkstančiai netobulai tvarių gyventojų nei tūkstančiai nieko nedarančių arba tik vienas tobulas". 

Visi vartotojai turi žinoti, kad viskas, ką jie vartoja, turi aplinkosaugos sąnaudų. Bet jeigu teiksime pirmenybę sąmoningam vartojimui, tvarioms medžiagoms, tai paskatins ir verslus kurti naujus, ekologiškesnius produktus. Na ir atvirkščiai - tolimesnę ateitį nulemiame su savo pasirinkimais šiandien. Taigi, tvarumas yra sąvoka, labai glaudžiai susijusi su atsakomybe.

Tema, apie kurią reikia kalbėti. 

Labai svarbu apie tvarumą kalbėti ir su vaikais. Jie yra ateitis - jų įpročiai, žinios ir suvokimas yra labai svarbūs tolimesniam planetos likimui. Tačiau rasti aiškų tvarumo apibūdinimą vaikams irgi nelengva užduotis. Bet galima pradėti nuo kažko tokio:

  • tvarumas – tai nedideli pokyčiai, kuriuos galime padaryti, kad padėtume rupintis mūsų planeta. Šie pokyčiai padeda apsaugoti gyvūnus, augalus ir gamtos išteklius, kad ir ateities kartos galėtų jais džiaugtis.

Žinoma, svarbu ne tik edukuoti bei šnekėtis su vaikais, bet ir rodyti atitinkamą pavyzdį. Gyventi tvariau labai padeda priklausymas atitinkamų vertybių bendruomenei - tai ir motyvuoja, ir įkvepia, ir moko. 

Pabaigai. 

Tvarumas - holistinis požiūris apimantis visa, kas vyksta Žemėje. Ir tvarumas galėtų būti vertinamas kaip procesas ar procesai, kai kažkas išlaikomas tam tikrame lygyje. Tad kiekvieną kartą renkantis, pagalvokime, kaip tai paveiks ne tik mūsų gyvenimą, bet ir kitus aspektus pasaulyje. Galbūt pirmasis žingsnis būtų susipažinti su tvarumu ir jo pritaikymu kasdienybėje? Tokiu atveju paskaitykite daugiau apie tai šiame įraše. O galbūt norite pradėti nuo tvaraus daikto namuose? Tada išsirinkite el. parduotuvėje tai, kas labiausiai tiktų jūsų namams.

Rašyti komentarą
Rašyk
Skambink